Alman Devinden Büyük Bitcoin Adımı: Madenciliğe Atılıyor!

Almanya merkezli telekomünikasyon devi Deutsche Telekom, kripto para dünyasına önemli bir adım attı. Şirket, Bitcoin (BTC) madenciliğine başlayacağını duyurdu. Bu hamle, Deutsche Telekom’un halihazırda devam eden Web3 girişimlerinin bir uzantısı niteliğinde.

Deutsche Telekom, Bitcoin madenciliği yapacak

Deutsche Telekom, Bitcoin ile ilgili faaliyetlerini 2023’ten bu yana sürdürüyor. Şirket, o tarihten beri hem Bitcoin hem de Bitcoin Lightning Network node’ları işletiyor. BTC Prague konferansında konuşan Deutsche Telekom’un Web3 altyapı ve çözümler başkanı Dirk Röder, şirketin dijital para birimleri alanındaki çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu:

2023 yılından beri bir Bitcoin node’u ve Bitcoin Lightning Network node’ları çalıştırıyoruz. Size küçük bir sır vereyim: Yakında kripto para fotosentezine gireceğiz.

Röder’in konuşmasında kullandığı “dijital para fotosentezi” ifadesi ise dikkat çekti. Röder’den bu ifadenin ne anlama geldiğini açıklaması istendi ancak Röder sadece “yapacağız” cevabını verdi.  Deutsche Telekom, kripto para dünyasına Bitcoin madenciliği ile adım atıyor olsa da şirket, Web3 alanında daha önce de aktif rol oynamıştı. Haziran 2023’ten beri Polygon doğrulayıcısı olarak görev alan Deutsche Telekom, kapsamlı altyapısını yeni gelir akışları yaratmak için kullanma konusunda kararlı bir duruş sergiledi.

Şirket, Polygon’daki 100 doğrulayıcıdan biri

100 doğrulayıcıdan biri olarak Deutsche Telekom, bir yıldan fazla süredir Polygon‘da staking ve doğrulama hizmetleri sunarak platformun proof-of-stake konsensüs mekanizmasını destekliyor. Aynı zamanda Şubat ayında merkeziyetçi yapay zeka (AI) platformu Fetch.ai ile ortaklık kuran Deutsche Telekom, Fetch.ai blockchain’inde doğrulayıcı olarak hizmet veriyor. Bu sayede Fetch.ai’ın yapay zeka destekli özerk ajanlarının sağlık, otomotiv, tedarik zinciri yönetimi ve dijital kimlik alanlarında hizmet vermesine katkıda bulunuyor. Bu özerklikle, kaynakları yöneterek, işlemleri yürüterek ve trafik akışlarını analiz ederek söz konusu alanlarda faaliyet gösteriyor. Ayrıca şirketin Celo’da da node çalıştırdığını belirtmekte fayda var.

Deutsche Telekom ve blockchain şirketleri arasındaki diğer ortaklıklar arasında Polygon için bir doğrulama node’u çalıştırmak ve Q ve Chainlink blockchain ağlarını desteklemek yer alıyor. Deutsche Telekom’un Bitcoin madenciliğine adım atması, geleneksel telekomünikasyon şirketlerinin kripto para piyasasına olan ilgisinin giderek arttığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Şirketin “kripto para fotosentezi” ifadesini kullanması ise kripto para madenciliğine ilişkin kendine özgü bir yaklaşım benimsemeyi planladığını düşündürüyor. Röder’in bu ifadeyi tam olarak nasıl kastettiği ise henüz netlik kazanmadı. Önümüzdeki dönemde Deutsche Telekom’un Bitcoin madenciliği faaliyetleri ve “kripto (dijital) para fotosentezi” yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x